Forum Skarżyskie forum komunikacji miejskiej Strona Główna Skarżyskie forum komunikacji miejskiej
POMOC SzukajFAQ Zaloguj
Przebudowa ul. Metalowców w 2014 roku

Odpowiedz do tematu    Forum Skarżyskie forum komunikacji miejskiej Strona Główna » Infrastruktura Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Przebudowa ul. Metalowców w 2014 roku
Autor Wiadomość
Szymon
Kierowca

Post Przebudowa ul. Metalowców w 2014 roku Odpowiedz z cytatem
Jakiś czas temu w skarżyskich portalach informacyjnych pojawiła się wiadomość, że Powiat Skarżyski złożył wniosek o dofinansowanie (ze środków Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych) w 2014 roku przebudowy ul. Metalowców. Inwestycja nosi nazwę "Rozbudowa drogi powiatowej ul. Metalowców wraz z przebudową infrastruktury technicznej oraz budowa "małego ronda" na skrzyżowaniu z ul. Paryską i Norwida w Skarżysku-Kamiennej". Obecnie trwa ocena formalna wniosków - lista inwestycji, które uzyskają dofinansowanie z NPPDL ogłoszona zostanie w listopadzie 2013 roku.

Przyglądając się przebudowywanej obecnie ul. 3 Maja nasunęło mi się kilka pomysłów, które Powiat Skarżyski mógłby uwzględnić w projekcie przebudowy. Przy przebudowie wspominanej ulicy przede wszystkim pominięto budowę większej ilości przystanków - pozostawienie tylko jednego przystanku na dystansie 1,5-kilometra nasuwa pytanie, czy ktoś nie "zapomniał" o udogodnieniach dla mieszkańców osiedla Kamienna.

Przy przebudowie ul. Metalowców pomijam oczywiście takie podstawowe rzeczy, jak dostosowanie przyszłego ronda do dłuższych pojazdów (typu autobus komunikacji miejskiej Mr. Green ) czy namalowanie większej ilości przejść dla pieszych (obecnie na tym ok. 750-metrowym odcinku drogi "namalowane" są jedynie cztery przejścia!). Swoje pomysły opisałem w punktach poniżej.
  1. Budowa ścieżki rowerowej po wschodniej stronie ul. Metalowców.
    Ulica Metalowców jest częścią żółtego wojewódzkiego szlaku rowerowego "Miejsca Mocy", na trasie którego znajdują się sanktuaria maryjne oraz inne miejsca kultu religijnego. W dodatku rowerami po ulicy jeździ wielu okolicznych mieszkańców - głównie na zakupy do sklepów położonych w pobliżu. Ruch samochodów na tej ulicy jest duży, więc poruszanie się po jezdni dla rowerzystów jest dosyć niebezpieczne.
    Po wschodniej stronie ul. Metalowców jest obecnie dosyć szeroki chodnik oraz kilkumetrowy pas zieleni. W ich miejsce spokojnie zmieści się standardowa dwukierunkowa ścieżka rowerowa oraz chodnik dla pieszych. Pozostawiony będzie mógł być także pas zieleni.

2. Budowa przystanku autobusowego w pobliżu przystanku kolejowego Skarżysko Milica
    Przyjrzałem się funkcjonowaniu obecnych przystanków autobusowych położonych na ulicy Metalowców i doszedłem do wniosku, że w pobliżu przystanku kolejowego Skarżysko Milica powstać powinien przystanek autobusowy o nazwie PKP Milica. Przystanek taki poprawiłby mieszkańcom os. Metalowiec dojazd do pozostałych dzielnic miasta (do najbliższego przystanku w kierunku ul. Norwida jest ok. 500 metrów), a w dodatku lokalizacja tego przystanku w pobliżu torów pozwoliłaby na utworzenie w dalszej perspektywie węzła przesiadkowego pociąg <-> autobus. Gdyby doszło do budowy przystanku autobusowego PKP Milica to wtedy istniejący obecnie przystanek ZDZ mógłby zostać zlikwidowany. Zatrzymują się na nim obecnie tylko linie w kierunku ul. Krakowskiej, za to proponowany przeze mnie przystanek mógłby funkcjonować dla wszystkich linii kursujących ul. Metalowców.
    Przystanek w kierunku północnym położony by był pomiędzy ulicami Torowa i Energetyków (z zatoką), natomiast przystanek w kierunku południowym znajdowałby się pomiędzy przejazdem kolejowym a ul. Bernatka (bez zatoki).

3. Utworzenie miejsc postojowych w pobliżu lokali usługowych (naprzeciwko ul. Odlewniczej)
    Przy ul. Metalowców, w pobliżu skrzyżowania z ul. Odlewniczą znajduje się kilka lokali usługowych (m.in. salon fryzjerski, weterynarz, sklep spożywczy), przy których nie ma obecnie żadnych miejsc postojowych. Kierowcy zmuszeni są do parkowania swoich pojazdów wzdłuż ul. Metalowców lub na przylegających osiedlowych uliczkach. Na potrzeby tych lokali powstać by mogło maksymalnie kilkanaście miejsc do parkowania samochodów prostopadle do ulicy. Skorzystali by na tym zarówno właściciele, jak i klienci tych lokali.

Proponowana lokalizacja przystanku w kierunku południowym.

Proponowana lokalizacja przystanku w kierunku północnym.

Proponowana lokalizacja miejsc parkingowych w pobliżu lokali użytkowych.

Chciałbym poznać wasze opinie na ten temat :) Z pomysłem dotyczącym budowy przystanku autobusowego zgłoszę się jeszcze do MKS, by spróbować uzyskać ich poparcie w dalszych działaniach. Po ewentualnym dopracowaniu pomysłów spróbuję coś zdziałać w starostwie. Czasu na działanie jeszcze trochę jest bo do 2014 roku pozostało jeszcze kilka miesięcy Wink

Czw Wrz 26, 2013 12:12 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reklama

Czw Wrz 26, 2013 12:12
Paweł_K
Główny dyspozytor

Post Odpowiedz z cytatem
Przystanki na ul. Metalowców wg. mnie powinny się znajdować oba w tym samym miejscu po obu stronach ulicy (czyli przed przejazdem w stronę Zachodniego), w miejscu, gdzie zaproponowałeś lokalizację przystanku w kierunku północnym. Co do likwidacji przystanku ZDZ, to mógłby on zostać, ponieważ również spełnia rolę przystanku dla ludzi wracających z kościoła, czy szkół na zachodnim dla autobusów i busów w kierunku Bliżyna, Bodzentyna.

Co do reszty zgadzam się w 100%, a jeśli będziesz z wizytą w MKS to o ile będzie pasował termin to również mogę się z Tobą wybrać. :)

Czw Wrz 26, 2013 13:04 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
Szymon
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Paweł_K napisał:
Przystanki na ul. Metalowców wg. mnie powinny się znajdować oba w tym samym miejscu po obu stronach ulicy (czyli przed przejazdem w stronę Zachodniego), w miejscu, gdzie zaproponowałeś lokalizację przystanku w kierunku północnym. Co do likwidacji przystanku ZDZ, to mógłby on zostać, ponieważ również spełnia rolę przystanku dla ludzi wracających z kościoła, czy szkół na zachodnim dla autobusów i busów w kierunku Bliżyna, Bodzentyna.
To miejsce jest trochę problematyczne ze względu na bliskie sąsiedztwo przejazdu kolejowego. Rozważałem natomiast lokalizację pomiędzy ulicami Klonowa i Topolowa. Zdecydowałem się jednak na zaproponowanie przystanku za przejazdem - po pierwsze, ogólna liczba przystanków w mieście wzrośnie tylko o jeden niż o dwa. A jak dobrze wiemy każdy przystanek to dodatkowe koszty utrzymania (konserwacja wiaty/słupka, odśnieżanie). A po drugie, im bliżej przystanku kolejowego tym lepsze warunki przesiadania się z/do pociągu (w przyszłości oczywiście :rolleyes: ).

W opisie nie uwzględniłem jednej rzeczy - głównie ze względu na to, że jest to sprawa raczej do gminy (to ona jest odpowiedzialna za przystanki). Mianowicie w zamian za likwidację przystanku ZDZ powstać mógłby przystanek na ul. Legionów naprzeciwko przystanku Związki Zawodowe. :)

Czw Wrz 26, 2013 13:31 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reklama

Czw Wrz 26, 2013 13:31
Odpowiedz do tematu    Forum Skarżyskie forum komunikacji miejskiej Strona Główna » Infrastruktura Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: