Forum Skarżyskie forum komunikacji miejskiej Strona Główna Skarżyskie forum komunikacji miejskiej
POMOC SzukajFAQ Zaloguj
Skarżyska komunikacja miejska w OpenStreetMap

Odpowiedz do tematu    Forum Skarżyskie forum komunikacji miejskiej Strona Główna » Sala konferencyjna Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Skarżyska komunikacja miejska w OpenStreetMap
Autor Wiadomość
Ijon_Tichy
Początkujący

Post Skarżyska komunikacja miejska w OpenStreetMap Odpowiedz z cytatem
Witam,

Jestem aktywnym użytkownikiem projektu OpenStreetMap i w jego ramach planuję między innymi naniesienie na mapę przebiegu tras autobusów skarżyskiego MKS. Póki co naniosłem tylko linię nr 6, co można zobaczyć pod tym linkiem:

http://www.openstreetmap.org/?lat=51.126&lon=20.862&zoom=14&layers=T

To jest widok mapy transportowej - widoki można przełączać w prawym górnym rogu.

Moja sprawa do Was jest następująca:
1. Czy ktoś może zapewnić mi wsparcie poprzez przedstawienie wszystkich wariantów przebiegu danej linii? To co jest na stronie MKSu jest nieczytelne i szczerze mówiąc koszmarne w obsłudze.

2. Jak można zobaczyć na mapie, naniesione są (prawie?) wszystkie przystanki na terenie miasta, ale przystanków poza granicami Ska z braku danych nie naniosłem - nie znam ani ich lokalizacji, ani nazwy. Czy w tej materii ktoś również mógłby mnie wspomóc?

Co do samego projektu OpenStreetMap, to działa on na zasadach zbliżonych do Wikipedii - dostęp do danych z definicji jest darmowy.
Wto Sty 01, 2013 16:24 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Wto Sty 01, 2013 16:24
Szymon
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Super pomysł! Ja już od pewnego czasu kombinowałem, jak nanieść trasy MKS-u na jakąś internetową mapę lepszą niż to, co MKS-owi narzucił Urząd Miasta :? Niestety z liniami w MKS jest tak, że 90% linii ma przynajmniej 3 warianty trasy, podjazdy pod dawne bramy Mesko, czy przeróżne osiedlowe pętle.

Obecnie najprostszymi pod tym względem trasami są linie 1 i 2 - "jedynka" trasę ma tylko jedną, w dodatku tylko po terenie miasta. Jedynie część kursów dojeżdża do Wysypiska ale to tak naprawdę przedłużenie kursów do Cmentarza. "Dwójka" natomiast jeździ wyłącznie trasą z Bazy MKS do Suchedniowa. Co do przystanków poza granicami miasta to trzeba niestety pojechać i wizualnie sprawdzić lokalizacje przystanków lub wykorzystywać do tego dobrej jakości zdjęcia satelitarne (ja często wykorzystuję tę drugą opcję Wink ). Inna sprawa to nazwy przystanków, które w wielu przypadkach są tylko nazwami umownymi - w dodatku w wielu przypadkach nazwa z interaktywnej mapy MKS nie pokrywa się z rzeczywistą nazwą (widoczną chociażby na rozkładach przystankowych). Wielokrotnie zgłaszałem im ten problem ale jak widać nie udało się z tym dojść do porządku... :/

PS. Pozwoliłem sobie utworzyć nowy temat w tej sprawie Wink

Wto Sty 01, 2013 23:14 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Ijon_Tichy
Początkujący

Post Odpowiedz z cytatem
Ok, to może po kolei i małymi kroczkami...

Linię nr 6 wybrałem nieprzypadkowo - z tego co udało mi się wykminić na stronie MKS, nie ma ona wariantów (albo ich nie zauważyłem...). Prosiłbym więc o informację:

1. Czy to co naniosłem to trasa podstawowa?
2. Czy przebieg jest prawidłowy w obu kierunkach?
3. Jeśli są jakieś jej warianty, jak przebiegają?

Nazewnictwo przystanków wziąłem również ze strony MKS. Abstrahując od dyskusyjnego niekiedy doboru nazw ("Biedronka"...) i nietworzenia zespołów przystanków tam gdzie byłoby to logiczne, jest dla mnie zaskakujące, że na oficjalnej stronie podaje się nazwy umowne i że nie ma jednolitego systemu nazewnictwa. Jak dla mnie sprawa jest dość banalna do rozwiązania - dla zespołu osób znających miasto i okolicę wystarczyłaby odrobina chęci. Ciekawe, czy na to też "nie ma pieniędzy". ;/
Czw Sty 03, 2013 23:01 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Szymon
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Ijon_Tichy napisał:
1. Czy to co naniosłem to trasa podstawowa?
Zgadza się, trasa podstawowa prowadzi z Dworca Głównego do pętli Pogorzałe (nazwa pojawiająca się na tablicy kierunkowej) lub jak kto woli Rajdowa III.

Ijon_Tichy napisał:
2. Czy przebieg jest prawidłowy w obu kierunkach?
Tak :)

Ijon_Tichy napisał:
Baza MKS - Dworzec Gł. oraz Dworzec Gł. - Baza MKS. Odjazdy z Bazy 9:20 i 11:50, z Dworca 10:20 i 12:50.

Ijon_Tichy napisał:
Nazewnictwo przystanków wziąłem również ze strony MKS. Abstrahując od dyskusyjnego niekiedy doboru nazw ("Biedronka"...) i nietworzenia zespołów przystanków tam gdzie byłoby to logiczne, jest dla mnie zaskakujące, że na oficjalnej stronie podaje się nazwy umowne i że nie ma jednolitego systemu nazewnictwa. Jak dla mnie sprawa jest dość banalna do rozwiązania - dla zespołu osób znających miasto i okolicę wystarczyłaby odrobina chęci. Ciekawe, czy na to też "nie ma pieniędzy". ;/
Moim zdaniem nazwy obecnie funkcjonujące na wielu przystankach MKS powinny zostać zastąpione nazwami związanymi z charakterystycznymi miejscami w okolicy lub z nazwą najbliższej prostopadłej ulicy. Ale to wymaga poświęcenia czasu i najlepiej konsultacji z mieszkańcami.

Pią Sty 04, 2013 08:39 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Ijon_Tichy
Początkujący

Post Odpowiedz z cytatem
Ijon_Tichy napisał:

Szymon napisał:
Baza MKS - Dworzec Gł. oraz Dworzec Gł. - Baza MKS. Odjazdy z Bazy 9:20 i 11:50, z Dworca 10:20 i 12:50.

Chyba poddam się w przedbiegach albo ograniczę do tras podstawowych, bo nie ogarniam tej logiki...

Trasa podstawowa dla linii nr 6 to Dworzec PKP <-> Pogorzałe i to jest jasne. Tylko nie rozumiem czy wariantem jest:
1. TYLKO odcinek:
a) Baza MKS -> Dworzec PKP
b) Dworzec PKP -> Baza MKS

2. Trasa podstawowa PLUS odcinek z bazy do dworca, czyli:
a) Baza MKS -> Dworzec -> Pogorzałe
b) Pogorzałe -> Dworzec -> Baza MKS

To jest istotne rozróżnienie przy wytyczaniu przebiegu wariantu na mapie, chociaż z rozkładu jazdy zdaje się wynikać, że de facto jest to przejazd trasą przedłużoną o odcinek do/z zajezdni.
Sob Sty 05, 2013 13:04 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Szymon
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Ijon_Tichy napisał:
Chyba poddam się w przedbiegach albo ograniczę do tras podstawowych, bo nie ogarniam tej logiki...
Jeżeli już zacząłeś to ciągnij projekt dalej! :) Zarejestrowałem się na OpenStreet jako użytkownik i w miarę swojej wiedzy uzupełniłem część przystanków poza granicami Skarżyska. Wink Poprawiłem też część przystanków na terenie miasta ale część (szczególnie na osiedlowych ulicach Pogorzałego, Książęcego, Rejowa, Boru i Łyżew) jeszcze wymaga drobnych poprawek lokalizacji.

Ijon_Tichy napisał:
Trasa podstawowa dla linii nr 6 to Dworzec PKP <-> Pogorzałe i to jest jasne. Tylko nie rozumiem czy wariantem jest:
1. TYLKO odcinek:
a) Baza MKS -> Dworzec PKP
b) Dworzec PKP -> Baza MKS

2. Trasa podstawowa PLUS odcinek z bazy do dworca, czyli:
a) Baza MKS -> Dworzec -> Pogorzałe
b) Pogorzałe -> Dworzec -> Baza MKS

To jest istotne rozróżnienie przy wytyczaniu przebiegu wariantu na mapie, chociaż z rozkładu jazdy zdaje się wynikać, że de facto jest to przejazd trasą przedłużoną o odcinek do/z zajezdni.
To są tak jakby dwie oddzielne relacje: Baza MKS - Dworzec Gł. - Baza MKS oraz Dworzec Gł. - Pogorzałe - Dworzec Gł. Autobus na pętli przy dworcu stoi zawsze przynajmniej kilka minut. Ja bym proponował zrobić dla tej linii tak, że zaczyna ona z Bazy, następnie przez Dworzec Gł. jedzie na Pogorzałe i potem w drogę powrotną z Pogorzałego do Bazy MKS via Dworzec Gł.

Życzę wytrwałości :D

Pon Sty 07, 2013 14:57 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Paweł_K
Główny dyspozytor

Post Odpowiedz z cytatem
Swego czasu wszystkie linie wraz z wariantami przedstawiłem w tym wątku:
http://mks-skarzysko.phorum.pl/viewtopic.php?t=68

Mam nadzieję, że stanie się choć trochę pomocny. :)

Sro Sty 09, 2013 16:50 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
Ijon_Tichy
Początkujący

Post Odpowiedz z cytatem
Dzięki - jeśli te dane są aktualne to pewnie się przydadzą.

Tymczasem problem linii nr 6 został rozwiązany odgórnie z typową dla władzy finezją. :(
Sro Sty 09, 2013 19:55 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Szymon
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
W ostatnich dniach udało mi się dodać kilka linii autobusowych - linie 2, 9 i 11. Niestety wzdłuż linii 2 nie mam jeszcze oznaczonych wszystkich przystanków, więc można powiedzieć, że jest ona niekompletna. Miałem dylemat z linią 11, ponieważ część kursów ma "wariant" przejeżdżający przez centrum Suchedniowa. Na razie wytyczyłem tylko trasę podstawową przez ul. Warszawską/Kielecką...

Ijon_Tichy napisał:
Tymczasem problem linii nr 6 został rozwiązany odgórnie z typową dla władzy finezją. :(
Może warto więc usunąć tą linię z mapy skoro ona już nie funkcjonuje? ;-)

Pon Sty 14, 2013 14:50 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Szymon
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Od ostatniego wpisu poczyniłem sporo zmian w transportowej "masce" na OpenStreetMap :)
Zgodnie z sugestią Maćka zastosowałem szablon dodawania przystanków jako punkty na jezdni, w związku z czym tam, gdzie powtarzała się nazwa przystanku stworzyły się proste zespoły przystankowe. Na razie stosuję to do przystanków, których dokładnej lokalizacji jestem na 200% pewien - czyli tak naprawdę prawie całe Skarżysko plus przystanki po śladzie starej DK7. W następnej kolejności stworzę na nowo trasy linii autobusowych (również według właściwego standardu bo teraz jest to strasznie chaotyczne) :)

Sob Lut 02, 2013 21:18 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Szymon
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Po pewnym czasie wróciłem do projektowania tras w OpenStreetMap :) Na mapie pojawiły się już trasy 2, 3, 9, 11, 15, 26. Ostatnio usunąłem także 6 bo jej istnienie tu nie było już konieczne. Zdecydowałem też, że obecnie "zaprojektuję" tylko podstawowe warianty tras bo gdybym miał rozdrabniać się na każdy wariant linii to prawie na każdej ulicy w centrum mielibyśmy np. "czwórkę" :D W miarę swoich możliwości dodaję także przystanki tam, gdzie ich nie ma - niestety brak dokładnych map satelitarnych trochę utrudnia sprawę...

Wto Mar 26, 2013 18:53 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Ijon_Tichy
Początkujący

Post Odpowiedz z cytatem
Hej, co nowego? Temat trochę jakby przysechł. Nanoszenie tras sobie ostatecznie odpuściłem widząc, że Szymon ogarnia temat, ale teraz chyba i on chyba zaprzestał działań.

Co do lokalizacji przystanków i ich przenoszenia jako punkty na trasie - jako szczęśliwy posiadacz GPSa jestem w stanie dany przystanek na terenie miasta namierzyć z wystarczającą precyzją, co dość niedawno uczyniłem w przypadku ulicy Kilińskiego. Jeśli więc potrzeba któryś przystanek zlokalizować, prośba o cynk - w miarę możliwości postaram się to załatwić gdy będę w Sku.

Kolejna rzecz - istnieje możliwość zdefiniowania dla przystanków, czy są wyposażone w wiatę (shelter=yes/no) i ławkę (bench=yes/no). Postaram się to uzupełnić zgodnie ze swoją wiedzą, ale jest to niestety wiedza dość wyrywkowa, więc zachęcam lepiej zorientowanych do wsparcia. :)

PS. Ładnie zmapowana siedziba MKS.
Czw Lis 07, 2013 18:38 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Szymon
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Dzięki za to, że podtrzymujesz temat uzupełniania informacji o transporcie publicznym na OpenStreetMap :)
Ijon_Tichy napisał:
Hej, co nowego? Temat trochę jakby przysechł. Nanoszenie tras sobie ostatecznie odpuściłem widząc, że Szymon ogarnia temat, ale teraz chyba i on chyba zaprzestał działań.
Ostatnio trochę z tym przystopowałem ze względu na to, że w moim obecnym miejscu pobytu jakość internetu uniemożliwia większe działanie przy nanoszeniu nowych elementów na mapy. Na dodatek nowy layout edycji mapy strasznie mnie zniechęca do działania :-#

Ijon_Tichy napisał:
Co do lokalizacji przystanków i ich przenoszenia jako punkty na trasie - jako szczęśliwy posiadacz GPSa jestem w stanie dany przystanek na terenie miasta namierzyć z wystarczającą precyzją, co dość niedawno uczyniłem w przypadku ulicy Kilińskiego. Jeśli więc potrzeba któryś przystanek zlokalizować, prośba o cynk - w miarę możliwości postaram się to załatwić gdy będę w Sku.

Kolejna rzecz - istnieje możliwość zdefiniowania dla przystanków, czy są wyposażone w wiatę (shelter=yes/no) i ławkę (bench=yes/no). Postaram się to uzupełnić zgodnie ze swoją wiedzą, ale jest to niestety wiedza dość wyrywkowa, więc zachęcam lepiej zorientowanych do wsparcia. :)
Jeżeli jest to możliwe to uzupełniaj lokalizację przystanków z obszaru os. Książęcego i S-ka Kościelnego. Z wyposażeniem przystanków tyle, na ile będę wiedział to uzupełnię. Lecz będzie z tym różnie bo w wielu przypadkach w Skarżysku (szczególnie na peryferiach) poza słupkiem z rozkładem jazdy można nie znaleźć niczego innego Mr. Green

Ijon_Tichy napisał:
PS. Ładnie zmapowana siedziba MKS.
Dzięki :) Aczkolwiek nie byłem do końca pewien, czy w ten sposób można to zrobić...

Sob Lis 09, 2013 22:33 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Ijon_Tichy
Początkujący

Post Odpowiedz z cytatem
Widziałem ten nowy edytor - nie podoba mi się. Ale teraz to mi to już lotto, bo od dłuższego czasu korzystam z edytora JOSM (łatwo go wyszukać w sieci). Potrzebowałem chwili żeby się do niego przyzwyczaić, ale teraz już za Chiny nie wróciłbym do edytora online. Zachęcam do przesiadki - skoro i tak stary Potlatch odszedł w zapomnienie, jest okazja żeby zacząć używać nowego narzędzia.

Przypuszczalnie będzie się na nim pracować lepiej przy słabym połączeniu - wystarczy raz pobrać dane z potrzebnego obszaru, a potem naniesione zmiany wysłać na serwer. No chyba że potrzebuje się podkładu ze zdjęć satelitarnych - te zdaje się są doczytywane na bieżąco tak jak w edytorze w przeglądarce. No ale to akurat do tras autobusów nie jest potrzebne.

O przystankach na Książęcym i Kościelnym będę pamiętał, chociaż wcześniej chyba ogarnę te na Paryskiej. Gdyby tak jeszcze MKS zechciał mnie za darmo powozić odpowiednimi liniami żebym mógł je pozaznaczać GPSem, ale nawet nie będę próbował się o takie coś do nich zwracać, bo tylko popatrzą na mnie jak na kosmitę...
Pon Lis 18, 2013 22:08 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ijon_Tichy
Początkujący

Post Odpowiedz z cytatem
No dobra, przejechałem się z GPSem linią nr 10 od Szpitala do Jagodnego (kurs do przystanku "Sklep I") i z powrotem. Uwagi w punktach.

1. W kierunku Jagodne złapałem położenie wszystkich przystanków, w drodze powrotnej dopiero od przystanku "Szkoła" w Grzybowej Górze. Wcześniejszych nie zapisałem, bo mnie trochę zaskoczył koniec trasy i zagadałem się z kierowcą.

2. Jechałem z listą wszystkich przystanków na kolanach i każdy kolejny przystanek odfajkowywałem na kartce. W jednym miejscu (chyba w Grzybowej) autobus zatrzymał się w miejscu, gdzie nie było ani wiaty przystankowej, ani słupka, ani znaku poziomego na drodze. Mimo to miejsce zaznaczyłem GPSem i potem naniosłem na mapę. Summa summarum bilans przystanków mi się zgodził, więc zakładam że to jednak był przystanek, no ale... lipa.

3. Im dalej w las tym ciemniej, tj. bez listy trudniej byłoby mi odgadnąć, co to za przystanek. Sami kierowcy nie posługują się nazwami podanymi na stronie www MKSu, więc i ten na którego trafiłem nie był w stanie mi powiedzieć jak dany przystanek się nazywa. To wystarczy jako komentarz do "systemu informacji pasażerskiej" skarżyskiego MKS, czy raczej jego braku. Porażka.

4. Dla znakomitej większości przystanków na trasie zdefiniowałem atrybuty wiaty i ławki tam, gdzie one są.

5. Relacji Jagodne-Szpital jeszcze nie naniosłem z powodu braku przystanków początkowych, ale w końcu to zrobię mimo tego mankamentu. Może kiedyś jeszcze tam pojadę i uda mi się uzupełnić brakujące przystanki zanim MKS zlikwiduje tę linię jako nierentowną. Wink
Sro Sty 08, 2014 23:25 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ijon_Tichy
Początkujący

Post Odpowiedz z cytatem
Jak wygląda przebieg końcówki trasy 13 od strony Kucębowa? Potrafię ją wytyczyć tylko do skrzyżowania przy szkole w Odrowążku, gdzie skręca w stronę Kucębowa, a dalej nie wiem: czy i gdzie skręca z trasy na Szałas, dokąd dojeżdża, gdzie zawraca...
Wto Lip 01, 2014 23:28 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Szymon
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Zgodnie z tym, co wiem z relacji (osobiście nigdy nie byłem) to zawracanie na krańcu wygląda tak, że "wykręca" się na skrzyżowaniu przy kapliczce i tam oczekuje na godzinę odjazdu do Skarżyska :)
http://phototrans.pl/14,533251,0.html

Sro Lip 02, 2014 22:19 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Ijon_Tichy
Początkujący

Post Odpowiedz z cytatem
A, czyli poprowadziłem trasę prawidłowo. Dzięki!
Pią Lip 04, 2014 07:27 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama

Pią Lip 04, 2014 07:27
Odpowiedz do tematu    Forum Skarżyskie forum komunikacji miejskiej Strona Główna » Sala konferencyjna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: