Forum Skarżyskie forum komunikacji miejskiej Strona Główna Skarżyskie forum komunikacji miejskiej
POMOC SzukajFAQ Zaloguj
Autosan, DAB, San - czyli o dawnych autobusach w Skarżysku

Odpowiedz do tematu    Forum Skarżyskie forum komunikacji miejskiej Strona Główna » Dawne autobusy Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Autosan, DAB, San - czyli o dawnych autobusach w Skarżysku
Autor Wiadomość
Szymon
Kierowca

Post Autosan, DAB, San - czyli o dawnych autobusach w Skarżysku Odpowiedz z cytatem
No właśnie... W Skarżysku na pewno kursowały:
- Autosan H9-35
- DAB LS575
- San H01B
- San H25
- San H27
- Star 52
Poza pojazdami komunikacji miejskiej, MKS posiadał także jednego Jelcza PR110D, który został skasowany w zeszłym roku.

Dyskusję najpierw może zacznijmy od niedawno wycofanych pojazdów. Wink
15 sztuk używanych DABów LS575 zostało zakupione w 1991r. Wozy różniły się od siebie głównie układem drzwi: 1-0-2, 2-2-0 oraz 2-2-1. Otrzymały one numery taborowe w zakresie 377-391. Wytrwale kursowały po terenie Skarżyska aż do 2006r., kiedy to ostatecznie zdecydowano się na ich kasację. Warto zauważyć, że wytrwale pracowały przez 29 lat, więc to były prawie zabytki O-)

Ostatnio zmieniony przez Szymon dnia Pon Sie 30, 2010 18:01, w całości zmieniany 1 raz
Sob Lut 20, 2010 17:38 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reklama

Sob Lut 20, 2010 17:38
Paweł_K
Główny dyspozytor

Post Re: Autosan, DAB, San - czyli o dawnych autobusach w Skarżys Odpowiedz z cytatem
29 lat? A od kiedy do kiedy? Bo one były mniej więcej z okoli 1977 roku, więc ani od '77 do '91 nie wychodzi 29, ani od '91 do '06 :)

DABy to były świetne wozy, co prawda w lato niektórych denerwował pewnie brak otwieranych okien, ale to był szczegół. :)
Gdyby nie były tak paliwożerne (nawet nie wiem o ile więcej spalały od Jelczy, co prawda pamiętam rozmowę kierowcy DABa z jednym pasażerem nt. wycofania DABów, ale za Chiny ludowe nie mogę sobie przypomnieć o jakiej liczbie on mówił...) to pewnie jeździły by do dziś i moglibyśmy je oglądać w naszych nowych żółto-czarnych barwach. :)

DABy pamiętam bardzo dobrze - utkwiły mi jako autobusy, które "prześladowały mnie", bo gdzie nie byłem zawsze one :) Ostatni raz DABem jechałem albo na jesieni 2005 lub na wiosnę 2006 roku. Wtedy na "19". Nie pamiętam, który to był wóz (nie zwracałem uwagi na nr taborowe), ale utkwiło mi w pamięci to, że w środkowych drzwiach jedna połówka zamykała się szybciej niż druga. A jeszcze DAB zawsze kojarzy mi się z puszczeniem "19" trasą Słowackiego - Tysiąclecia - Krasińskiego - Norwida - Metalowców. Kiedyś jeździła Niepodległości od razu na Zachodnie. A utkwił mi dlatego, że pewnego razu (nie wiem czy to nie tego samego dnia co wyżej) kierowca DABa zamiast skręcić w Słowackiego pojechał prosto Niepodległości, a potem musiał cofać. ;-) To o DABach byłoby tyle, chyba że sobie jeszcze coś przypomnę.

P.S.
Zauważyliście, że peerki po remoncie (tylko te które miały te czerwone, miękkie siedzenia) dostają teraz DABowskie, tylko, że ze zmienioną tapicerką na niebieską?

Sob Lut 20, 2010 18:06 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
Szymon
Kierowca

Post Re: Autosan, DAB, San - czyli o dawnych autobusach w Skarżys Odpowiedz z cytatem
Paweł_K napisał:
29 lat? A od kiedy do kiedy? Bo one były mniej więcej z okoli 1977 roku, więc ani od '77 do '91 nie wychodzi 29, ani od '91 do '06 :)
1977-2006 :) W Danii 14, a w Polsce 15 lat ;-)

Sob Lut 20, 2010 18:39 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Mateusz
Kierowca

Paweł_K napisał:
DABy to były świetne wozy, co prawda w lato niektórych denerwował pewnie brak otwieranych okien, ale to był szczegół. :)
Gdyby nie były tak paliwożerne (nawet nie wiem o ile więcej spalały od Jelczy, co prawda pamiętam rozmowę kierowcy DABa z jednym pasażerem nt. wycofania DABów, ale za Chiny ludowe nie mogę sobie przypomnieć o jakiej liczbie on mówił...) to pewnie jeździły by do dziś i moglibyśmy je oglądać w naszych nowych żółto-czarnych barwach. :)
Lufy sufitowe się otworzyło i już było przewiewnie, do tego przy każdym rzędzie siedzeń nawiewnik w postaci kółka i 3 ramion, takie a'la logo Mercedesa. Szkoda że żarły tyle paliwa, gdyby nie to to dalej by jeździły po naszych ulicach, a tak to mam Mercedesy w ich miejsce :
Paweł_K napisał:
"]DABy pamiętam bardzo dobrze - utkwiły mi jako autobusy, które "prześladowały mnie", bo gdzie nie byłem zawsze one :) Ostatni raz DABem jechałem albo na jesieni 2005 lub na wiosnę 2006 roku. Wtedy na "19". Nie pamiętam, który to był wóz (nie zwracałem uwagi na nr taborowe), ale utkwiło mi w pamięci to, że w środkowych drzwiach jedna połówka zamykała się szybciej niż druga. A jeszcze DAB zawsze kojarzy mi się z puszczeniem "19" trasą Słowackiego - Tysiąclecia - Krasińskiego - Norwida - Metalowców. Kiedyś jeździła Niepodległości od razu na Zachodnie. A utkwił mi dlatego, że pewnego razu (nie wiem czy to nie tego samego dnia co wyżej) kierowca DABa zamiast skręcić w Słowackiego pojechał prosto Niepodległości, a potem musiał cofać. ;-) To o DABach byłoby tyle, chyba że sobie jeszcze coś przypomnę.
Ja też miałem przygodę z DABem, pamiętam jak kiedyś w wakacje poszedłem pod bazę (chyba w 2005 r) tak po południu i akurat wyjeżdżał jeden z DABów na 9 akurat jechał jakiś miły kierowca i mnie wpuścił przy Bazie, choć pierwszy przystanek jest na 1 Maja/Żurawia na 9, choć nie miałem biletu pozwolił mi się przejechać, a ja uwielbiałem, uwielbiam i będę uwielbiać DABa i przejażdżka nim dla mnie to naprawdę frajda :)

Paweł_K napisał:
P.S.
Zauważyliście, że peerki po remoncie (tylko te które miały te czerwone, miękkie siedzenia) dostają teraz DABowskie, tylko, że ze zmienioną tapicerką na niebieską?
Szczęście w nieszczęściu, dobrze że skasowali DABy niż miałby być skrzywdzone nowym malowaniem - to moje zdanie. Może na Libero świetnie wygląda to malowanie i dość dobrze na na Jelczach M11, PR110M i 120M, to i tak biało-fioletowe barwy były bardzo oryginalne i eleganckie.
Sob Lut 20, 2010 19:26 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
Bartek_K
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Kolega który jest instruktorem i pracował niegdyś w MKSie, opowiadał że jeździł właśnie DABem na linii nr 7. Był taki śnieg, że aż się zakopał na Słonecznej i musieli ściągać techniczny Wink, ale ogólnie bardzo dobrze z perspektywy kierowcy wspominał ten autobus.
Sob Lut 20, 2010 20:16 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paweł_K
Główny dyspozytor

Paweł_K napisał:
o o DABach byłoby tyle, chyba że sobie jeszcze coś przypomnę.

No i sobie coś przypomniałem. Gdzieś w latach 2001-2002 (daty nie pamietam) widziałem DABa z układem drzwi 2-0-2. Zawsze potem go chciałem zobaczyć, ale już go nigdy nie zobaczyłem. Ktoś wie który to był?

Sob Lut 20, 2010 20:50 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
Mateusz
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Też go widziałem :) I też chciałem się nim przejechać...
Sob Lut 20, 2010 21:14 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
coria
Początkujący

Post Odpowiedz z cytatem
czy macie jakieś zdjęcia Starów lub Sanów?

bardzo lubiłem jeździć Sanami.... miały jakiś swój urok
Pią Mar 05, 2010 23:45 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Adam_S
Początkujący

Post Odpowiedz z cytatem
Szymon: Z tym Jelczem PR110D to chyba nie do końca takie wszystko jasne. Kiedy chcieli go sprzedać pojawił się rok produkcji 1983 i odbudowa na początku lat 90-tych (w liceum jechałem nim na wycieczkę - był świeżo po odbudowie, mógł być rok 1992/93). W MPK swego czasu były dwa zółto-białe Jelcze PR110IL - to informacja pewna (jednym z nich wracałem z wczasów w Kołobrzegu w 1985 roku). Wynikałoby z tego, że PR110D był w rzeczywistości przebudowanym PR110IL.

W swoim poście nie wymieniłeś jedengo ważnego autobusu: Sana H100B. Różnił się dość poważnie od H25/27.

Mateusz: Jak chcesz porozmawiać o "krzywdzeniu" autobusów nowym malowaniem, to zapraszam do dyskusji. Ostatnio ściąłem się z Twoim kolegą Jurkiem w tym temacie. Widzę, że prezentujecie podobne myślenie.

Człowiek, który wymyśli niezniszczalny rozkład jazdy autobusów dostanie Nobla Smile
Nie Mar 28, 2010 21:46 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
Szymon
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Adam_S napisał:
Szymon: Z tym Jelczem PR110D to chyba nie do końca takie wszystko jasne. Kiedy chcieli go sprzedać pojawił się rok produkcji 1983 i odbudowa na początku lat 90-tych (w liceum jechałem nim na wycieczkę - był świeżo po odbudowie, mógł być rok 1992/93). W MPK swego czasu były dwa zółto-białe Jelcze PR110IL - to informacja pewna (jednym z nich wracałem z wczasów w Kołobrzegu w 1985 roku). Wynikałoby z tego, że PR110D był w rzeczywistości przebudowanym PR110IL.
Przyznam się szczerze, że nigdy nie słyszałem o takiej wersji Jelcza Embarassed Ale człowiek ciągle się uczy :)
No ale jeżeli tak było to MKS miał dosyć rzadki model autobusu :-k

Adam_S napisał:
W swoim poście nie wymieniłeś jedengo ważnego autobusu: Sana H100B. Różnił się dość poważnie od H25/27.
Prawda... Sany H100B były przecież przez pewien okres podstawą komunikacji miejskiej w całej Polsce Wink

Nie Mar 28, 2010 23:02 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Adam_S
Początkujący

Post Odpowiedz z cytatem
Szymon: PR110IL to nie było nic rzadkiego, To pierwsza wycieczkowa (międzymiastowa) peera. Potem zastąpił ją PR110D (lux). W Skarżysku były takie w PKS'ie, MPK i 1 sztukę przez pewien czas miały Zakłady Obuwia "Fosko". W "Fosko" miała drzwi klamkowe z przodu. W MPK miały automatyczne. Podobnie ta w PKS'ie, którą pamiętam (jeździłem nią jeszcze na Politechnikę do Kielc, to były lata 1996/97, potem ją skasowali).

http://www.phototrans.eu/14,54073,0,Jelcz_PR110IL_DW_6559E.html
http://www.phototrans.eu/14,311760,0,Jelcz_PR110IL_CIL_847H.html

Człowiek, który wymyśli niezniszczalny rozkład jazdy autobusów dostanie Nobla Smile
Pon Mar 29, 2010 21:13 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
Mateusz
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
W wakacje stał jeszcze Jelcz PR110IL w Kostomłotach, tylko że przerobiony na stacjonarny dom na kółkach, nie wiem czy nadal tam stoi, jak naprawie rower to się tam wybiorę.

Adam_S napisał:
Mateusz: Jak chcesz porozmawiać o "krzywdzeniu" autobusów nowym malowaniem, to zapraszam do dyskusji. Ostatnio ściąłem się z Twoim kolegą Jurkiem w tym temacie. Widzę, że prezentujecie podobne myślenie.
Ja strasznie ubolewam nad zmianą barw, tamte miał coś w sobie, bardzo je lubiłem, były dość oryginalne (oczywiście te też są takie) i do tego malowane w starym schemacie (tak jak kiedyś były barwy kremowo-czerwone). Te barwy niestety nie pasują go każdego typu autobusu w Skarżysku, jak na Libero ładnie leżą te barwy (nie ma co się dziwić jak ten schemat był robiony pod nie), tak na innych autobusach już mi nie pasuje to malowanie i nie mogę się do niego przyzwyczaić, np. Neoplan miał fajne malowanie w postaci dwóch fioletowych pasów.
Pon Mar 29, 2010 22:19 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
Adam_S
Początkujący

Post Odpowiedz z cytatem
Mateusz: No cóż, jedno odchodzi, inne przychodzi. Napewno oryginalne pierwsze malowania były najlepsze, ale nic nie trwa wiecznie. Mnie Jelcze i Neoplan w "nowym" się podobają (Jedynie N407 bym poprawił).

Pon Mar 29, 2010 22:45 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
Szymon
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Ostatnio na TWB pojawiły się zdjęcia autobusów z lat 60. XX wieku jeżdżących po Skarżysku pod szyldem MPK Skarżysko ;-) Wiem, że to zupełnie nie nasze czasy ale może macie możliwość dowiedzenia się jakie jeszcze inne pojazdy jeździły w MPK 30-40 lat temu? :) Przyznam się, że kilka zdjęć konsultowałem z rodzicami i przy okazji dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy :)

PS. Więcej zdjęć historycznych można obejrzeć w miejscu podanym w TYM temacie Wink

Pon Sie 30, 2010 18:08 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Mateusz
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Kiedyś gdy będzie trochę czasu, zrobi się wypad do MKSu i dowie się to i owo o starych pojazdach i ew. numeracji jaka była kiedyś Wink
Wto Sie 31, 2010 11:44 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
Szymon
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Informacji o tej stronie jeszcze u nas na forum nie było Wink
http://www.danskebusser.dk/bus/vognlister/vis_vognliste_ejer.php?ID=2230

Super zdjęcia ze Skarżyska są :)

Wto Sty 11, 2011 20:09 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Raziel_Oor
Początkujący

Post Ślad dawnych DAB'ów... Odpowiedz z cytatem
Witam, jestem niejako nowy na tym forum i będzie to mój debiutancki post.
Nie mniej pragnę odnosząc się do tematu dawnych autobusów obsługujących skarżyski MKS zauważyć,
że ślad po starych DAB'ach prowadzi na auto-złom w Koszarach.Natknąłem się kilka chwil temu na to zdjęcie:
http://www.auto-zlom.eu//images/rsgallery/display/17.JPG.jpg
Mam nadzieję, że nie powielam już wcześniej odnotowanej obserwacji. Jeśli tak to przepraszam.
Co do tych autobusów, to łezka aż w oku się kręci gdy wspominam ile radości miałem jeszcze zza dziecka podróżując nimi.
Na zdjęciu widać, że są już mocno zdekompletowane, żal patrzeć...

Pią Lip 29, 2011 05:41 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
R@dzio_D
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
hmm szkoda no Dabów bo były wygodne :D ale cóż...
Sro Sie 03, 2011 20:22 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Nazwa Skype
Reklama

Sro Sie 03, 2011 20:22
Odpowiedz do tematu    Forum Skarżyskie forum komunikacji miejskiej Strona Główna » Dawne autobusy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: