Forum Skarżyskie forum komunikacji miejskiej Strona Główna Skarżyskie forum komunikacji miejskiej
POMOC SzukajFAQ Zaloguj
Jeżdżę autobusem. Nie korkuję ulic.
Idź do strony 1, 2  Następny

Odpowiedz do tematu    Forum Skarżyskie forum komunikacji miejskiej Strona Główna » Linie miejskie Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Jeżdżę autobusem. Nie korkuję ulic.
Autor Wiadomość
Szymon
Kierowca

Post Jeżdżę autobusem. Nie korkuję ulic. Odpowiedz z cytatem
Przyglądając się swego czasu akcji "Jeżdżę autobusem. Nie korkuję ulic.", do której przyłączył się MKS naszły mnie pewne rozważania. Podzielę się kilkoma z nich.

Na to, czy ludzie wybiorą komunikację miejską zamiast indywidualnego środka transportu, główny wpływ mają (patrząc od strony człowieka, który ma samochód):
- czas oczekiwania na przystanku - jeżeli w dni wolne na 1 Maja autobus w stronę Milicy pojawia się średnio raz na godzinę (1 jeździ co 1-1,5h, 19 nawet co 2h - w dodatku jadą prawie jeden po drugim) to po co czekać tyle czasu skoro w ciągu tej godziny samochodem można pojechać i wrócić...
- cena biletu i możliwość jego zakupu - możliwość zakupu biletu w godzinach wieczornych oraz w dni wolne to moim zdaniem jest to porażka... Co prawda można kupić bilet u kierowcy ale są to też dodatkowe koszta (35gr do biletu ulgowego, 40gr do normalnego).
- możliwość bezpośredniego dojazdu - w dzień roboczy z tym nie jest tak źle ale np. jeżeli chcę się dostać w dzień wolny z Łyżew do Półsanatorium to mam wybór: 19 i spacerek od Staffa lub przesiadka przy Niepodległości w A (ale czy uda się zrobić skomunikowanie to już inna sprawa). Ale po co kombinować - wsiadam w samochód, 8-10min jazdy i jestem na miejscu.

Przykładów można wymieniać dziesiątki bo tak naprawdę ilu takich "potencjalnych pasażerów" tyle argumentów przeciw komunikacji miejskiej... Ostatnio zauważyłem tendencję do odchodzenia ludzi od komunikacji miejskiej - w autobusach pozostają tylko osoby starsze, dla których autobusy są jedyną możliwością poruszania się po mieście oraz młodzież, która dojeżdża z domów do szkół. Wiadomo, że samochód zwiększa mobilność ale warto zauważyć, że przy tych ilościach samochodów, jakie jeżdżą po Skarżysku już jest problem z płynną jazdą w godzinach szczytu. Aż strach pomyśleć co będzie za 5-10 lat :shock:

Mam ogólnie kilka pomysłów dotyczących poprawy organizacji komunikacji - nie od strony zmiany tras ale raczej od strony poprawy jakości obecnej oferty przewozowej MKS Wink
1) Przede wszystkim powinna się poprawić częstotliwość głównych linii w mieście poprzez dodanie drugiego czy trzeciego autobusu kursującego na danej trasie w godzinach szczytu - albo nawet w godzinach 7-17 (pełne wykorzystanie 10-godzinnego czasu pracy kierowcy) kiedy to w dni robocze (a szczególnie targowe) rano ludzie jadą na rynek, wracają około południa. Około godz. 15-17 wiadomo, że jest szczyt popołudniowy (powroty z pracy, szkół itp.).
2) Kolejną kwestią (szczególnie w dni wolne) jest skoordynowanie linii tak, aby zapewniały mniej więcej stałą częstotliwość kursowania w głównych punktach miasta - na ulicach 1 Maja, Niepodległości, Norwida i wokół Dworca PKP. Wiadomo, że w weekendy jeździ znacznie mniej linii (11 z 23 linii - A, 1, 6, 7, 10, 12, 13, 14, 19, 22, 26) dlatego ta koordynacja ma większe znaczenie.
3) Niedawno znalazłem w internecie artykuł (http://www.skarzysko24.pl/content/view/440/111/) poświęcony dyskusji nt. opłat dodatkowych za sprzedaż biletów przez kierowców autobusów w naszym mieście. Oficjalnie pobieranie dodatkowej opłaty za sprzedaż biletu przez kierowcę jest niezgodne z przepisami. Ogólnie polecam zapoznanie się z artykułem. Moim zdaniem gdyby było więcej stacjonarnych punktów sprzedaży biletów (kioski, sklepy) czynnych w dni wolne to i dodatkowa opłata za sprzedaż biletów w autobusach mogłaby zostać zniesiona.

Jednak jak dobrze wiadomo żeby takie zmiany wprowadzić trzeba mieć poparcie mieszkańców - bo jak wiadomo MKS samodzielnie nie może takich zmian wprowadzać...

Hmm... Rozpisałem się Wink Ale i tak zachęcam do dyskusji na ten temat Wink

Wto Lis 09, 2010 22:37 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Reklama

Wto Lis 09, 2010 22:37
Mateusz
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Ależ oczywiście ze zabierzmy gość, temat bardzo ciekawy, warty poruszenia.
Żeby uatrakcyjnić komunikację miejską trzeba zacząć od pierdół, a skończyć na dużych zmianach. Niestety MKS nie jest zbytnio skłonny do szybkich zmian - czego dowiedziałem się na spotkaniu w maju w MKSie. Wszystko opiera się na tym czy taktownych zmian chcą mieszkańcy, więc trzeba latać po mieście i robić ankiety/wywiady środowiskowe z mieszkańcami. Ale myślę tak, że jak byśmy się zebrali my, wszyscy MKM-owie ze Skarżyska i takie ankiety przyprowadzili i później wszystko przekazali MKSowi to może by się coś ruszyło i byłby przypływ pasażerów.
Wto Lis 09, 2010 23:12 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
Szymon
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Mateusz napisał:
Ależ oczywiście ze zabierzmy gość, temat bardzo ciekawy, warty poruszenia.
Żeby uatrakcyjnić komunikację miejską trzeba zacząć od pierdół, a skończyć na dużych zmianach. Niestety MKS nie jest zbytnio skłonny do szybkich zmian - czego dowiedziałem się na spotkaniu w maju w MKSie. Wszystko opiera się na tym czy taktownych zmian chcą mieszkańcy, więc trzeba latać po mieście i robić ankiety/wywiady środowiskowe z mieszkańcami. Ale myślę tak, że jak byśmy się zebrali my, wszyscy MKM-owie ze Skarżyska i takie ankiety przyprowadzili i później wszystko przekazali MKSowi to może by się coś ruszyło i byłby przypływ pasażerów.
Warto by było przeprowadzić chociaż tą pierwszą ankietę ale na to przede wszystkim potrzeba czasu... :rolleyes:
Jeżeli chcieć zacząć badania rynku przewozowego w Skarżysku przede wszystkim trzeba zacząć od dowiedzenia się ile % ludzi korzysta z komunikacji miejskiej w Skarżysku. Następnie w takich badaniach należałoby sprawdzić jak często korzystają oni z tego środka transportu i na koniec zapytać, czy są zadowoleni z obecnego poziomu usług oferowanych przez MKS. Moim zdaniem dopiero po uzyskaniu takiej "bazy" można przejść do przeprowadzania ankiet na temat zmian w komunikacji. ;-)

Wydaje mi się, że i tak przez ostatnie kilka lat w MKSie sporo się zmieniło na lepsze. Starają się poprawić swój wizerunek poprzez chociażby ujednolicenie barw autobusów czy zakup nowych pojazdów i remont Jelczy. :) Albo jeszcze 2 lata temu na ulicach niemożliwym było spotkanie autobusu, który przyjechał na testy do MKSu Cool Remontu przystanków może nie powinienem tutaj wymieniać (bo to nie gestia MKSu tylko miasta) ale takie rzeczy też wpływają na poprawę opinii pasażerów o jakości usług przewoźnika.

* * *

Kontynuując wątek poruszony przez Mateusza, że należy zacząć od "pierdół" moim zdaniem kolejnym drobnym krokiem w zmianach powinno być ujednolicenie ubioru kierowców - teraz jest "od sasa do lasa" więc moim zdaniem wprowadzenie jednolitego ubioru dla kierowców pozytywnie wpłynęłoby na poprawę wizerunku MKS - bo jak wiadomo nie tylko autobus reprezentuje przewoźnika ale także ten, kto go prowadzi Wink Wiem, że wiąże się to ze sporymi nakładami finansowymi ale skoro ostatnio MKS zaczął wychodzić na prostą to stopniowo można przeznaczać fundusze na ten cel - zacząć np. od polarów lub kurtek z logiem MKS (zbliża się zima - kierowcom by się to spodobało :) ), a potem z czasem zamawiać kolejne części odzieży.

Nie wiem ilu jest kierowców w MKS (koledzy, zapytajcie jak będziecie w MKS w najbliższym czasie Wink ) ale sprawdziłem ile wyniósłby koszt zamówienia jednego kompletu ubioru dla kierowcy (wszystkie ceny netto):
- kurtka zimowa ~130zł
- polar ~50zł
- spodnie ~50zł
- krawat ~20zł
- koszula ~30zł
Podsumowując taki komplet kosztował by (według cen znalezionych przeze mnie) około 280zł. Oczywiście wiadomo, że tego nie można zamówić "od tak" tylko na drodze przetargu, w którym te ceny będą prawdopodobnie jeszcze niższe.

Sro Lis 10, 2010 10:38 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
R@dzio_D
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
no tak Wink W MZK Starachowice właśnie zauważyłem u kierowców jednolity strój. Z tą ankietą to można się rzeczywiście wybrać na miasto :). A wróciwszy do ubioru kierowców to można również i ich się spytać jak będą mieli przerwę podczas kursów co sadzą oraz co by zmienili w MKS-e by poprawić jakość usług no i co myślą o stroju jednolitym :).
Sro Lis 10, 2010 17:04 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Nazwa Skype
R@dzio_D
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
W dni wolne zauważyłem np. dzisiaj czy w soboty w godzinach do południowych dużo osób jeździ autobusem ( czasami nie ma miejsca) np. 14 i 7 jest "upchana" bo ludzie jeżdżą na zakupy. Lepiej by było dla MKS-u by dawali rano może nie Autosana tylko nawet i tego Mercedesa puścić albo nawet dać Jelcza na zaspokojenie sumienia że mało będzie miejsca a potem dopiero dać nasze maluchy na trasę.
Kolejnym faktem jest to iż widać że MKSowi nie zależy na dużej poprawie jakości usług. Czyli ja to rozważam tak że im koło d*** jest to czy się kto zmieści czy nie, czy przyjedzie autobus o czasie, czy może potrzeba dać jeszcze jeden autobus by to sprawnie szlo. No dla mnie to kpina. Jak bym był prezesem to bym się tak postarał żeby były fundusze ale i wysokie zadowolenie klientów korzystających z komunikacji. Przecież to powinno się liczyć najwięcej.
Czw Lis 11, 2010 14:20 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Nazwa Skype
Mateusz
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Do tego ni pasuje mi to że Neoplany #399 i #400 tak się marnują na bazie, są to dwa jedyne pojazdy standardowe (w sensie metrażowym), niskopodłogowe, a nie raz spotkałem się że obydwa stoją na bazie, praktycznie obydwa codziennie powinny śmigać po mieście, a w zamian za nie dwa Jelcze na rezerwie gdyby się coś stało z którymś z nich.
Czw Lis 11, 2010 14:37 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
R@dzio_D
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Mateusz napisał:
Do tego ni pasuje mi to że Neoplany #399 i #400 tak się marnują na bazie, są to dwa jedyne pojazdy standardowe (w sensie metrażowym), niskopodłogowe, a nie raz spotkałem się że obydwa stoją na bazie, praktycznie obydwa codziennie powinny śmigać po mieście, a w zamian za nie dwa Jelcze na rezerwie gdyby się coś stało z którymś z nich.

no powiem Ci że MKS teraz od kilku dni ruszył #399 i jeździ :) Dziś był jako A, przedwczoraj jako 14, trzy i dwa dni temu jako 15 był #400 :)
Pią Lis 12, 2010 19:28 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Nazwa Skype
Paweł_K
Główny dyspozytor

Post Odpowiedz z cytatem
R@dzio_D napisał:
trzy i dwa dni temu jako 15 był #400 :)

Wczoraj popołudniu wyjechał na "21".

Sob Lis 13, 2010 19:56 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
R@dzio_D
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
no to wreszcie pomyśleli :)
Sob Lis 13, 2010 20:56 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Nazwa Skype
Szymon
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Jeżeli chodzi o wysyłanie niskopodłogowców na linie to ostatnio zauważyłem tendencję do ich oszczędzania do tego stopnia, że tygodniami stoją w bazie. Zastanawiałem się ostatnio dlaczego tak się może dziać: obecnie autobusy te jako jedyne posiadają automatyczną skrzynię biegów (4-stopniowy Voith D854.3). Model ten (Neoplan K4016td) to tak naprawdę protoplasta 12-metrowego Solarisa - K4016td wyprodukowano tylko 43 sztuki... Wydaje mi się, iż głównym czynnikiem decydującym o wysłaniu tych wozów na miasto jest to, że w MKSie może brakować osób znających się na serwisowaniu "automatów". Kolejnym czynnikiem jest to, że autobusy te są już mocno wyeksploatowane - wystarczy przejechać się jednym z nich (chyba #399) żeby wyrobić sobie zdanie o stanie ich układu napędowego. Jednak te 11 lat bez remontów dało im już nieźle w kość. W dodatku w komunikacji miejskiej cenna jest też umiejętność odpowiedniej jazdy "automatem" - jak dobrze wiemy w Skarżysku pozostałe autobusy mają manualną skrzynię biegów, więc kierowcy nie mają dużego doświadczenia w jeździe autobusem z automatyczną skrzynią. Jak to mi powiedział kidyś pewien znajomy kierowca autobusu: "Jazda automatem to nie tylko zwykłe wciskanie pedałów gazu i hamulca - trzeba też umieć się nimi odpowiednio posługiwać".

Mateusz napisał:
...a w zamian za nie dwa Jelcze na rezerwie gdyby się coś stało z którymś z nich.
W MKSie rezerwa to pojęcie względne... Tak naprawdę rzadko się zdarza żeby jeden ten sam autobus przejeździł cały dzień na tej samej linii. Zazwyczaj jest tak, że rano jeździ jeden autobus, po południu zdarza się, że kierowca z drugiej zmiany bierze z zajezdni drugi autobus, a wieczorem jeździ jeszcze inny - zazwyczaj "midik"... A na liniach kursujących 2-5 razy dziennie to już w ogóle na każdym kursie jeździ inny autobus 8-(

PS. Posty dotyczące portalu o MKS poszły do bardziej odpowiedniego działu - "Strona internetowa o MKSie" w dziale "Dyskusje". =P~

Pon Lis 15, 2010 00:33 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
R@dzio_D
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Koledzy! Nie wiem czy to dobry pomysł ale może warto by było wrócić do akcji : Jeżdżę autobusem, nie korkuję ulic by zachęcić jakoś osoby aby zamiast płacić za paliwo 6 zł zapłacić za bilet 2 i dojechać w dowolne miejsce :)
Czw Sty 26, 2012 11:26 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Nazwa Skype
Bartek_K
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Tak, ale obawiam się że oferta jaką kieruje obecnie MKS, nie przysporzy im nowych klientów...
Czw Sty 26, 2012 16:27 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paweł_K
Główny dyspozytor

Post Odpowiedz z cytatem
Paliwo drożeje, utrzymanie autobusów też, a co za tym idzie bilety też pójdą w górę. Ale co mnie martwi, to że pomimo wzrostu cen paliwa, ludzie nadal będą się skłaniać ku jeździe swoimi samochodami niż autobusami... :(

Czw Sty 26, 2012 18:15 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
R@dzio_D
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
A no w sumie to się nie dziwię. Jak to mówią "Dla chcącego, nic trudnego" ale to właśnie musi chcieć MKS. Wystarczyłoby odnowić wnętrze, nawet trochę farby na barierki i już inny autobus, ale czy to ich obchodzi? Czy oni chcą coś polepszyć? Zawsze jakby się dało to by i z UE dofinansowanie otrzymać można, ale po co??
Czw Sty 26, 2012 20:19 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Nazwa Skype
Bartek_K
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Wydaje mi się że to nie kwestia odnowienia autobusu a oferty związanej z zasięgiem i częstotliwością kursów. Powiat Skarzyski liczy ponad 80tyś mieszkańców (podkreślam POWIAT), a MKS ma za zadanie go obsłużyć. Ja nie wiem jaki % z tej liczby korzysta z usług MKS, ale znikomy i cieszyłbym się gdyby to było prawie 20%.
Dodam, ze gdyby udało się nawiązać współpracę z Szydłowcem (powiat), liczba ta rośnie do ponad 100tyś, a przypomne że ogromna część osób jeździ z powiatu szydłowieckiego do nas.
Pią Sty 27, 2012 00:02 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paweł_K
Główny dyspozytor

Post Odpowiedz z cytatem
Co racja, to racja. Szydłowiec to już inne województwo. Ale nawet jakby się udało uruchomić i tam jakiś oddział naszej KM, i obsługiwać linie podmiejskie z Szydłowca, to by było coś...

Pią Sty 27, 2012 07:26 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
Bartek_K
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
I byłby dochód przedewszystkim, jeśli cena przejazdu byla by zracjonalizowana. Bo już sam fakt do jazdu komunikacji miejskiej powoduje że lepiej jest wybrać autobus z uwagi na komfort (więcej miejsca) niż ciasnego busa, kilka groszy tańszego.
Pią Sty 27, 2012 08:18 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
R@dzio_D
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
no tak tak :) ale trzeba by tez to poruszyć :) Sam mam w klasie osoby dojeżdżające busami i narzekają że tak ciasno. To byłby pomysł :) Trzeba go więc dobrze opracować by nie mogli się doczepić.
Pią Sty 27, 2012 13:58 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Nazwa Skype
Bartek_K
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Tzn my możemy opracować godziny, trasę itp. Bo reszte - czyli kwestie związane z załatwieniem zgód itp to rzecz jasna że musi zrobić sam MKS. Nie zrobi tego, ale spróbowac można.

Sluchajcie, apropo nie czepiania się, pokaże Wam moja korespondencję z MKS z wczoraj i dzisiaj:

JA:
Witam serdecznie.

Mam kilka uwag do organizowania przez Państwa komunikacji miejskiej na terenie miasta i powiatu.
Bardzo proszę o kontakt do Pana Derlatki - Dyrektora Działu Ruchu, najlepiej mailowy.

Pozdrawiam,
Bartosz Kwieciński

MKS:
Informuję, że uwagi dotyczące organizacji komunikacji można zgłaszać poprzez dokonanie wpisu na stronie
internetowej (adres: mks.skarzysko.pl) zakładka kontakt. Ponadto podaję kontakt telefoniczny
centrala MKS 41 25 12 323 wew. 32
lub poprzez dyspozytora 41 25 12 413

Kierownik dz. ruchu: A. Derlatka

JA:
Witam.

Sformułuje w takim razie uwagi na piśmie, ponieważ wiadomości wysyłane drogą elektroniczną poprzez witrynę mks.skarzysko.pl nie docierają do Państwa bądź są ignorowane, gdyż nie otrzymuję żadnego potwierdzenia przeczytania, ani komentarza o uwagach.

Pozdrawiam,
Bartosz Kwieciński

Pią Sty 27, 2012 14:39 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
R@dzio_D
Kierowca

Post Odpowiedz z cytatem
Brawo :) dobrze dobrze :) Widzisz właśnie taki jest MKS. Jak nie hukniesz to nic nie załatwisz...
Pią Sty 27, 2012 16:33 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Nazwa Skype
Reklama

Pią Sty 27, 2012 16:33
Odpowiedz do tematu    Forum Skarżyskie forum komunikacji miejskiej Strona Główna » Linie miejskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do: